mózg

Tlen – potrzebujemy go dla naszego mózgu od zaraz. Tlenoterapia hiperbaryczna.

       Czym jest prawidłowy oddech dla naszego mózgu dowiemy się dopiero, gdy zaczniemy odczuwać różne dolegliwości fizjologiczne oraz psychiczne. Funkcjonowanie naszego organizmu ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i na naszą psychikę. Zły nastrój, przygnębienie a czasem zaburzenia depresyjne mogą mieć swoje źródło w braku prawidłowego dotlenienia mózgu. To jak  organizm funkcjonuje, zależy od naszego „zarządcy” czyli od mózgu.  Jest nie tylko najważniejszym narządem ludzkiego organizmu, ale także najbardziej skomplikowanym systemem w przyrodzie i decyduje o wszystkich funkcjach naszego ciała. Również jest najbardziej wrażliwy na niedotlenienie. Przy braku tlenu i substancji odżywczych ulega uszkodzeniu już po 4 minutach. Na budowę mózgu składają nie między innymi neurony, które różnią się kształtem, rozmiarem, rodzajem neuroprzekaźników oraz liczbą tworzonych synaps.  Mają one wszystkie jedną wspólną cechę – bardzo dużą wrażliwość na zmiany stężenia tlenu. Mogą powstać niekorzystne reakcje biochemiczne, które mogą być następstwem niedotlenienia mózgu. Są to reakcje często trudne do odwrócenia. Dlatego bardzo ważnym elementem jest prawidłowy oddech dla równowagi systemu nerwowego, wzmacniania funkcjonowania systemu immunologicznego i dla synchronizacji pracy półkul mózgowych.

Nauka oddechu.

      Jak prawidłowo oddychać? Poniżej opiszę krótką lekcję prawidłowego oddechu. Możemy wykonywać takie ćwiczenie:

Potrzebujemy do niego następujące materiały: zegarek z sekundnikiem, wydrukowany duży obraz przepony (może być z internetu), kartki, długopis.

Siadamy na krześle , na jego brzegu, plecy wyprostowane, szyja w jednej linii z kręgosłupem, zamknięte oczy (dla lepszego skupienia).  

Zaczynamy oddychać: spójrzmy na obrazek, gdzie znajduje się przepona i  koncentrujemy się na oddychaniu, zauważamy każdy wdech i wydech, zwracamy uwagę na nasze subiektywne odczucie temperatury wdychanego powietrza, także zwracamy uwagę na temperaturę wydychanego powietrza (jest cieplejsze). Całość ćwiczymy około 2 minuty.

Prawidłowy oddech: przy wdechu rozluźniamy brzuch (opuszczamy przeponę) oraz przy wydechu lekko napinamy mięśnie brzucha (unosimy do góry przeponę. Prawidłowym jest:

oddychanie przez nos, oddychanie przeponą, oddychanie powoli bez wysiłku.

Źle jest, gdy oddychamy przez usta, ponieważ prowadzi do częstych chorób jak zaziębienia, zakażenia gardła.

        Bardzo istotnym czynnikiem determinującym jakość życia jest stan zdrowia jednostki, co nie ma wątpliwości w sprawie dbania o prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Zdarza się jednak, że zachorujemy i same prawidłowe oddychanie nie przywróci nam szybko zdrowia. Zaczynamy szukać rozwiązania u lekarza. Czasem lekarz zaproponuje nam tlenoterapię dla usprawnienia powrotu do zdrowia. Czasem warto się zapytać specjalisty, gdzie możemy taką terapię przeprowadzić.

przyroda
na łonie przyrody

Tlenoterapia dla mózgu w komorze hiperbarycznej.

      Do terapii tlenowej używane są specjalistyczne komory hiperbaryczne. W niektórych szpitalach i przychodniach zdrowia są dostępne. Osobiście mam przyjemność konsultacji z firmą Hipermedicum, która przeprowadza terapie tlenem w Centrum Zdrowia Bydgoszcz Leśna w Bydgoszczy. W rozmowach z osobą mającą codzienny kontakt z pacjentami korzystającymi z komory hiperbarycznej, można wywnioskować, jak wielkie znaczenie ma taka terapia dla ich zdrowia: poprawia się samopoczucie, nastrój, organizm zaczyna poprawnie funkcjonować. Poprawia gojenie się ran, przywraca w miarę możliwości normalne funkcjonowanie po udarach, leczy zmiany dermatologiczne np. przy trądziku młodzieńczym lub różowatym.  Bardzo istotne jest to w okresie jesienno-zimowym. Szczególne znaczenie ma dla osób ze skłonnością do depresji i do stanów depresyjnych. Warto odbyć takie „dotlenienie” dla zdrowia psychicznego i lepszego codziennego funkcjonowania.

Czym ona jest: to nieinwazyjna i zarazem zaawansowana metoda leczenia różnych chorób urazowych, ostrych, przewlekłych oraz zapalnych polegająca na oddychaniu czystym tlenem w warunkach podwyższonego ciśnienia. Są to zabiegi relaksujące, bezbolesne i bardzo przyjemne, których efektem jest stymulacja wzrostu komórek macierzystych, jakie wspomagają regenerację całego organizmu.

Stosowana jest między innymi w kardiologii, onkologii, neurologii, gastrologii, dermatologii. Ma również zastosowanie w zaburzeniach rozwoju jak zaburzeniach między innymi ze spektrum autyzmu, zespole Downa, udarach i porażeniach mózgowych oraz przy migrenach i depresjach.

Współautorzy:

Kamila Zalewska

Magdalena Napieralska – Właścicielka Hipermedicum www.hipermedicum.pl

Literatura:

Bąk-Drabik, K., Ziora, D. (2004). Jakość życia w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc. Pneumonol. Alergol. Pol. 2004 (72), s. 128-133.

Duda, A. (2013). Oddech jest naszym wielkim niedocenianym zasobem. Scenariusz zajęć. Fundacja Szkoła z Klasą. 2013.

Kacperska, M. J., Jastrzębski, K., Głąbiński, A. (2013). Procesy patologiczne w mózgu podczas jego niedokrwienia. Aktualn. Neurol. 2013 (1), s. 16-23.

Lenart, J. (2017). Mitochondria w niedotlenieniu mózgu. Postepy Hig Med Dosw (online). 2017 (71), s. 118-128.